Petra i inne skarby
Plan podróży po Jordanii
1 Dzień
6.20 – lot „Wizzair” z Warszawy Chopina do Ejlatu – 3h30
Z lotniska przejazd autobusem nr 50 do centrum Ejlatu (4,20 NIS od osoby, bilety można kupić na stoisku wewnątrz terminala). Z dworca autobusowego w Ejlacie przejazd taksówką na przejście graniczne z Jordanią (przejście Icchak Rabin albo Wadi Araba) za 36,50 NIS, 15 minut. Po stronie Izraela trzeba zapłacić podatek wyjazdowy (101 NIS od osoby + 5 NIS opłaty dodatkowej, można kartą płacić). Na piechotę należy przejść na stronę Jordanii – na przejściu dostaje się dokument (manifest), który zwalnia z opłaty za jordańską wizę (np. na lotnisku opłata za wizę 40 JOD).
W Jordanii obowiązuje system – jeśli wykupi się „Jordan Pass” (specjalny bilet na zwiedzanie Petry i 40 pozostałych atrakcji w Jordanii) i spędzi się w Jordanii więcej niż 3 noce to przy wyjeździe nie ma opłaty za wizę i opłaty wyjazdowej w wysokości 10 JOD. Z granicy taksówka do centrum Akaby za 12 JOD – za granicą jest pas ziemi, którego nie można pokonać na piechotę, a więc jest się zmuszonym do wynajęcia taksówki i w związku z tym trudno się targować z proponowanych cen za przejazd.
Z biura firmy „Thrifty” wynajmujemy samochód Kia Ceed na 5 dni (przez stronę rentalcars.com, około 600 PLN). Jedziemy do hotelu i parkujemy za darmo na ulicy.
Nocleg w hotelu „Afnan” – 45 JOD – dobre warunki, czysto. Na obiad idziemy do restauracji „Syrian Palace” – sok z mango (1,75 JOD), humus (1,500 JOD), mutabal, baba ghanoush, kurczak z chlebkiem (3,500 JOD), kebab w stylu Aleppo (w pomidorach, 3 JOD), sayadieh (ryba w przyprawach z ryżem, 5 JOD) – dobre jedzenie. Spacerujemy promenadą nad Zatoką Akaba z widokiem na Ejlat i Egipt oraz do strefy hotelowej (hotel „Movenpick” ma ciekawy ogród i własna plażę). W sklepie z alkoholami – mała butelka wina jordańskiego „Mount Nebo” za 6 JOD, a duża butelka za 10 JOD. W sklepie woda 1,5 l za 0,500 JOD.
2 Dzień
Na śniadanie idziemy do restauracji „Al-Tarboosh” – jemy pierożki (sambusa) z różnym nadzieniem np. z mięsem, oregano, serem (1x 0,250 JOD). Jedziemy samochodem droga nr 65 przy granicy z Izraelem nad Morze Martwe – po drodze kontrole policyjne (przepuszczają bez problemu). Na stacji benzyna 90 za 0,825 JOD za 1 l. Po drodze Muzeum Najniżej Położonego Miejsca na Ziemi (wejście w ramach „Jordan Pass”) – mało ciekawe, w starym stylu. Jedziemy do ośrodka nad Morzem Martwym „Amman Beach Tourism Resort” – wejście 25 JOD/ dorosły i 15 JOD/dziecko – wypożyczamy szafkę i ręcznik (płaci się 5 JOD a przy zwrocie kluczyka oddają 3,500 JOD) – w ramach ośrodka dwa baseny, plaża nad Morzem Martwym (można obkładać się mułem za 3 JOD), szatnie z prysznicami.
Jedziemy na Górę Nebo na wysokości około 800 m n.p.m. – wejście 2 JOD od osoby – z tarasu widok na Ziemię Świętą (z Góry Nebo Mojżesz zobaczył Ziemię Obiecaną), w kościele liczne mozaiki np. ze zwierzętami z Afryki. W kawiarni kawa za 1 JOD. Jedziemy do Madaby do hotelu „Black Iris” – 45 JOD ze śniadaniem – duży pokój z łazienką – dobre warunki. W hotelu można zakupić wino – mała butelka jordańskiego wina za 7 JOD.
Idziemy do restauracji „Al Mandi” – talerz ryżu z rodzynkami i przyprawami z kurczakiem z rożna i z kurczakiem gotowanym, zupa z soczewicy, sałatki z pomidorów, ayran, woda – razem płacimy 10,250 JOD. Spacerujemy po Madabie wieczorem – klimatyczne miasto. Odpoczywamy w cafe „Ayola” – piwo „Petra”, 3 soki limonka z miętą, herbata z miętą, baklawa i kunafeh (ciasto z serem) – płacimy 15,500 JOD.
3 Dzień
Śniadanie w hotelu w formie bufetu – do wyboru różnego rodzaju pasty (humus, ser biały z papryką), falafele, warzywa, ciasta. Jedziemy drogą nr 35 do Dżarasz (wejście do ruin w ramach „Jordan Pass”) – jedno z lepiej zachowanych miast rzymskich na Bliskim Wschodzie – zwiedzamy Forum, Łuk Hadriana, Teatr Południowy (dobra akustyka), Agora, Nimfeum, świątynia Artemis, Teatr Północny.
W kawiarni kawa za 2 JOD. Jedziemy do Ammanu do Cytadeli (wejście w ramach „Jordan Pass”) – widok na miasto położone na wzgórzach, odwiedzamy Muzeum (mało ciekawe), Pałac Umajjadów oraz świątynię Herkulesa. W kawiarni – kawa za 2 JOD, kanapka z kurczakiem lub z serem (1×1,500 JOD). Jedziemy do centrum Ammanu i parkujemy za darmo na ulicy – ogólnie trudno poruszać się samochodem po Ammanie (wąskie ulice, korki). Odwiedzamy Teatr Rzymski, Muzeum Folkloru (małe, stroje Beduinów) oraz Odeon – wszędzie wejścia w ramach „Jordan Pass”.
Idziemy do restauracji „Hashem” – 2 porcje falafeli (10 sztuk), 2 x mutabal, baba ghanoudż, humus, pomidory, frytki, chleb, herbata z miętą – razem płacimy 12 JOD.
Spacerujemy po bazarze w Amannie – kupujemy kawe z kardamonem (opakowanie małe 2,500 JOD), sok z granatów (2 JOD) oraz pamiątki (butelka z piaskiem za 1 JOD, magnez za 1 JOD, talerz z Petrą za 2 JOD). Na ulicach ogólnie dużo ludzi i samochodów. Wracamy samochodem do Madaby. Idziemy do cafe „Ayola” – sok z mango, sok z limonki z miętą (najlepszy), piwo „Philadelphia”, małe wino jordańskie „Jordan River” – razem płacimy 13,500 JOD.
4 Dzień
Po śniadaniu w hotelu idziemy zwiedzać Madabę. Najpierw odwiedzamy prawosławny kościół św. Jerzego z mozaiką z VI w. przedstawiającą Ziemię Świętą (wejście 2 JOD od osoby). Idziemy do Parku Archeologicznego i do kościoła męczenników (wejście w ramach „Jordan Pass”) – dużo odnowionych mozaik, w tym najsłynniejsza przedstawiająca Afrodytę i Adonisa. Następnie udajemy się do Parku Archeologicznego II (inaczej Burnt Palace) – dużo zachowanych mozaik ze scenami z polowań, obok znajduje się Institute for Mosaic Art & Restoration (można zobaczyć na czym polega odnawianie mozaik). Na ulicy sok z granatu za 1,500 JOD.
Jedziemy samochodem droga nr 35 i 45 zobaczyć tzw. zamki pustynne. Jako pierwszy odwiedzamy Kasr al-Charana z VIII w. (wejście w ramach „Jordan Pass”) – dobrze zachowany na planie kwadratu z pomieszczeniami ze zdobieniami – brak turystów i miejsce bardzo klimatyczne. Przy wejściu do zamku w namiocie nomadów można napić się kawy z kardamonem lub herbaty za 1 JOD.
Następnie jedziemy do zamku Kasr Amra (wejście w ramach „Jordan Pass”) – na liście UNESCO, służył jako miejsce do wypoczynku z łaźniami, zachowały się freski przedstawiające znaki zodiaku, kobiety i zwierzęta (kolorowe i dobrze zachowane). Warto wziąć miejscowego przewodnika, który za 5 JOD pokaże szczegóły i opowie historię tego miejsca.
Jedziemy drogą nr 15 (Desert Highway) i następnie drogą nr 50 do Karak – samochód zostawiamy na ulicy przy wjeździe do miasta – w samym centrum ulice są kręte i wąskie. Idziemy na piechotę do Zamku krzyżowców z XII w. (wejście w ramach „Jordan Pass”) – z murów ładny widok na miasto, częściowo zniszczony, część pomieszczeń się zachowała. Jemy obiad w restauracji obok Zamku – humus, mutabal, kebab, mansef (kurczak z ryżem w przyprawach i z owocami), shish taouk (szaszłyk z kurczaka), woda, chleb – razem płacimy 39 JOD.
Wracamy samochodem do drogi nr 15 i następnie drogą 814 dojeżdżamy do tzw. Kings Highway (droga nr 35) i w końcu do Wadi Musa. Nocleg w hotelu „Rocky Mountain” w Wadi Musa za 50 JOD ze śniadaniem – dobre warunki, na ostatnim piętrze kawiarnia w stylu Beduinów z widokiem na całe miasto (herbata za 1 JOD).
5 Dzień
Śniadanie w hotelu w formie bufetu – pasty, jajka, wędliny, ciasto. Jedziemy samochodem w okolice Visitor Center (parking za darmo). Zwiedzamy Petrę (wejście w ramach „Jordan Pass”, dzieci do 12 lat za darmo – „Jordan Pass” kosztuje 70 JOD i wówczas 1-dniowe zwiedzanie Petry, można zakupić przez stronę www.jordanpass.jo , bez „Jordan Pass” bilet do Petry kosztuje 50 JOD).
Petra to jedno z najbardziej fascynujących miejsc na świecie – zachowane miasto Nabatejczyków z budowlami wykutymi w skale od III w. p.n.e. do I w. n.e. Idziemy tzw. Siq czyli wąwozem o długości 1,2 km wykutym w skałach do tzw. Skarbca (najlepiej jest oświetlony słońcem do godziny 11 rano) – do Skarbca nie można wchodzić do środka. Następnei idziemy tzw. Ulicą Fasad z grobowcami (w środku puste) i schodkami pod górę do tzw. High Place of Sacrifice – ruiny ołtarza i basenu, wspaniały widok na całe miasto. Schodzimy w dół szlakiem przez Wadi Farousa – po drodze Fontanna Lwa i Garden Temple.
Wspinamy się do tzw. Klasztoru – nie można wchodzić do środka. W kawiarni 2 kawy z kardamonem za 4 JOD, lemoniada za 2 JOD, woda butelka duża za 2 JOD. Schodzimy na dół i po drodze Great Temple, tzw. Royal Tombs oraz teatr. Wracamy przez tzw. Siq do samochodu i jedziemy do centrum Wadi Musa do restauracji „Al Mehbash” – szawarma z ryżem, falafele z frytkami, kurczak z grilla z frytkami, mutabal, humus, herbata z miętą, sok, chleb – razem płacimy 25,500 JOD. Wracamy do Visitor Centre i idziemy do „Cave Bar” – baru w starym grobowcu (klimatyczne miejsce, muzyka na żywo) – piwo „Philadelphia”, sok z mango, sok z ananasa – razem płacimy 14,300 JOD. Wracamy samochodem do hotelu.
6 Dzień
Śniadanie w hotelu i jedziemy do tzw. Małej Petry (Siq al-Barid) – wejście za darmo – znajduje się tam w wąwozie kilka grobowców, najciekawszy tzw. Painted House z kolorowymi freskami. Można wejść po kamiennych schodkach na górę – widok na dolinę ze skałami oraz początek szlaku do tzw. Klasztoru.
W kawiarni u Beduinów – 2 kawy i 2 herbaty za 4 JOD. Jedziemy drogą nr 35 i następnie drogą nr 15 (Desert Highway) do Wadi Rum. Wejście do doliny Wadi Rum jest objęte „Jordan Pass” – na miejscu należy wynająć jeepa na 2 h za 35 JOD (można na dłużej, ale 2 h to minimum). Najpierw jedziemy z Rum Village do tzw. Lawrence’s Spring – oaza na pustyni, gdzie można przejechać się na wielbłądach (3 JOD za przejazd), a następnie do wydmy Khazali Dune (można wejść na jej szczyt).
Dalej jedziemy do Khazali Canyon (wąska szczelina w skale i rysunki naskalne tzw. petroglify) oraz do łuku skalnego tzw. Little Rock Bridge (można wejść na niego, ładny widok na okolicę). Wracamy do Rum Village i następnie samochodem jedziemy do Akaby. Nocleg w Akabie w hotelu „Afnan” – 45 JOD za duży pokój z łazienką. Oddajemy samochód w wypożyczalni „Thrifty” i idziemy na obiad do restauracji „Syrian Palace” – humus, mutabal, soki z mango, kofta w sezamie (tahini), kurczak z grilla, zapiekanka (ziemniaki, kurczak) – razem płacimy 31,700 JOD.
Spacerujemy promenadą z masztem z flagą, Fortem (zamknięty) oraz idziemy do tzw. strefy hotelowej (hotele z ogrodami i własnymi plażami). W centrum „Gateway” w pubie „Rovers Return” (nawiązuje do fikcyjnego pubu z brytyjskiej telenoweli „Coronation Street”) – piwo z nalewaka „Amstel”, sok z limonki, herbata – razem 15 JOD.
7 Dzień
Śniadanie jemy w restauracji „Al-Tarboosh” – pierożki (sambusa) z różnym nadzieniem np. serem, oregano, mięsem, 2 kawy, 3 soki z mango – razem 5,500 JOD. Na ulicy kupujemy 2 soki z granatów za 4 JOD.
Z hotelu jedziemy taksówką za 5 JOD (z Akaby ceny są niższe niż w 2 stronę) na przejście graniczne z Izraelem tzw. Wadi Araba. Szybka kontrola po stronie jordańskiej (nic dodatkowo nie płacimy) oraz po stronie izraelskiej. Z przejścia taksówka za 37 NIS do centrum Ejlatu. Nocleg w hotelu „Tzabar” z basenem – 2 pokoje z kuchnią za 310 NIS.
Zakupy w sklepie „Breeze Market” – wino izraelskie za 17 NIS, chałka, pomidory, woda, humus, jogurty (1 za 2,70 NIS), szynka – razem płacimy 80 NIS.
Jemy obiad w „Cafe Optimi” przy Promenadzie – szakszuka (59 NIS), pizza z mozzarellą, fish&chips, humus z pitą (20 NIS), bakłażan z tahiną (9 NIS), tonik – ogólnie bardzo duże porcje. Wieczorem spacerujemy Promenadą – hotele i ogólnodostępna plaża. Idziemy na muzyczny pokaz fontann koło Muzeum Miejskiego (pokaz o 19.30 i o późniejszych godzinach).
8 Dzień
Śniadanie sami sobie robimy – chałka, humus, pomidory, jogurty. Jedziemy z dworca autobusowego na lotnisko Ramon autobusem nr 50 za 4,20 NIS od osoby. Na lotnisku trzeba być co najmniej 2 h przed odlotem, szybka kontrola (chociaż przepytują o cel pobytu itp.)
12.05 – lot „Wizzair” do Warszawy Chopina – 4h 15
Informacje praktyczne
Waluta
Jordania
1 dinar jordański (JOD) = 100 piastrów = 1000 filsów
1 euro = 0,861 JOD 1 USD = 0,709 JOD
Izrael
1 euro = 3,97 NIS 1 USD = 3,27 NIS
Wjazd
Na 120 h (na niektórych stronach 72 h) przed wylotem do Jordanii należy wykonać test Covid PCR i wykupić ubezpieczenie medyczne. Po przylocie do Jordanii należy wykonać kolejny test Covid PCR za 28 JOD (należy opłacić ten test przed wylotem).
Na lotnisku w Jordanii można zakupić wizę na 1 miesiąc za 40 JOD. W Jordanii obowiązuje system – jeśli wykupi się „Jordan Pass” (specjalny bilet na zwiedzanie Petry i 40 pozostałych atrakcji w Jordanii) i spędzi się w Jordanii więcej niż 3 noce to przy wyjeździe nie ma opłaty za wizę i opłaty wyjazdowej w wysokości 10 JOD. Opłata wyjazdowa obowiązuje tylko przy wyjeździe z kraju przejściami lądowymi.
Jordan Pass
Na stronie www.jordanpass.jo warto zakupić za 70 JOD „Jordan Pass”. Jordan Pass za 70 JOD obejmuje 1-dniowe zwiedzanie Petry i 40 pozostałych atrakcji w Jordanii (bilet do Petry normalnie kosztuje 50 JOD). Należy pamiętać, iż dzieci do 12 lat mają wejścia za darmo i nie trzeba dla nich kupować „Jordan Pass”.
Transport
Najlepiej na miejscu wynająć samochód np. przez stronę rentalcars.com. Drogi są w dobrym stanie – najtrudniej jeździ się po Ammanie. Na stacji benzyna 90 za 0,825 JOD za 1 l.
Przylot
Najtaniej wychodzi przelot do Ejlatu „Wizzair” lub „Ryanair” – należy jednak pamiętać o opłacie wyjazdowej z Izraela w wysokości 101 NIS od osoby + 5 NIS opłaty dodatkowej. Warto poszukać promocji „Ryanair” bezpośrednio do Ammanu.