Cypryjskie halloumi
Gotowa trasa po Cyprze
Dzień 1
6.15 – lot „Wizzair” z Warszawy Chopina do Larnaki – 2h50
Na Cyprze + 1 h w stosunku do Polski. Temperatura w listopadzie około 25 st. w ciągu dnia. Na lotnisku sprawdzają paszporty Covidowe oraz tzw. Cyprus Flight Pass (w ciągu 48 h przed wylotem na Cypr trzeba zarejestrować się na stronie cyprusflightpass.gov.cy).
Z lotniska minibusem jedziemy do wypożyczalni „Aercar” – samochód Nissan Note na 4 dni za około 600 PLN. 1 l benzyny 95 za 1,36 Euro ( o wiele tańsza benzyna na Cyprze Północnym). Jedziemy do położnego niedaleko lotniska Hala Sultan Tekke – meczetu z grobem ciotki Mahometa, która zginęła w tym miejscu, meczet położony w ogrodzie nad brzegiem słonego jeziora (wejście za darmo, ale trzeba mieć odpowiedni strój, w tym zakryte ramiona i nogi).
Jedziemy autostradą A1 i A2 do Nikozji (autostrady za darmo). Parkujemy za darmo na ulicy w Nikozji. Spacerujemy po starej części Nikozji otoczonej murami obronnymi – odwiedzamy Pomnik Wolności oraz meczet Omeriye oraz główny deptak czyli ulicę Ledra. W kawiarni jemy kanapki z tuńczykiem (1x 3 Euro), frappe (1,50 Euro), sok z granatu (1,50 Euro).
Idziemy na przejście graniczne z Cyprem Północnym tzw. przejście Ledra Palace (przejście na ulicy Ledra jest zamknięte) – Turcy sprawdzają tylko paszporty. Na Cyprze Północnym obowiązuje jako waluta turecka lira TL (1 Euro to około 11 do 15 TL), ale można również płacić w Euro. W Nikozji Północnej odwiedzamy karawanseraje czyli dawne zajazdy kupieckie (Kumarcilar Han oraz Büyük Han – ten ostatni zadbany z restauracjami i sklepami), meczet Selimiye (dawna katedra katolicka – obecnie remontowana i zamknięta dla zwiedzających) oraz bazar Belediye. Obiad jemy w tradycyjnej tureckiej restauracji „Sedirhan Cafe” – cacik (15 TL), ezme (15 TL), humus (15 TL), halloumi grillowany (25 TL), Adana kebap (60 TL), Tavuk şiş (szaszłyki z kurczaka, 55 TL), Iskender kofte (w jogurcie z chlebem, 55 TL), ayran (10 TL), woda (3 TL), kieliszek wina czerwonego (25 TL) – razem płacimy 368 TL.
Ogólnie Nikozja Północna ciekawsza od części greckiej – dużo klimatycznych uliczek bez ruchu samochodowego. Wracamy przez przejście Ledra Palace do Nikozji (tylko paszporty sprawdzają) – przechodzimy przez ładnie podświetlony wieczorem Plac Eleftheria i jedziemy samochodem do Larnaki autostradą A1 i A2.
W Larnace zostawiamy samochód na parkingu na Ayiou Lazarou 40-44 (2 Euro za 24 h). Nocleg w „Tiffany City Apartments” – 2 pokoje z łazienką i kuchnią – 55,08 Euro. Wieczorem idziemy do wine bar „Stories” – mała butelka wina za 5 Euro, sok za 2,50 Euro.
Dzień 2
Śniadanie jemy w piekarni „StoArtos” – 2x kanapka z tuńczykiem (1×4,20 Euro), 2x bagietka z halloumi i lountza (1x 3,65 Euro, lountza to wędzona wieprzowina), cappuccino (2,50 Euro), ciasto orzechowe (2,40 Euro), sok jabłkowy (0,95 Euro) – razem płacimy 25,25 Euro.
Spacerujemy po Larnace – zwiedzamy kościół św. Łazarza z grobem, gdzie kiedyś był pochowany oraz odwiedzamy bulwar nadmorski Finikoudes, zamek – fort nadbrzeżny oraz dawną dzielnicę turecką.
Jedziemy na Cypr Północny przez przejście Pergamos – na granicy należy wykupić ubezpieczenie samochodowe za 20 Euro na 3 dni (tylko gotówką można płacić) oraz Turcy sprawdzają certyfikaty covidowe. Jedziemy do Salaminy (Salamis) – wejście 20 TL lub 2,50 Euro (tylko gotówką), dzieci za darmo – ruiny miasta z czasów rzymskich – zwiedzamy łaźnie, teatr oraz bazylikę chrześcijańską – miejsce ładnie położone nad morzem. Jedziemy do Famagusty i parkujemy za darmo na ulicy. W cukierni „Petek” – herbata (8 TL), frappe (22 TL), baklawa mix (37 TL), ciastka np. sernik cytrynowy (od 27 do 32 TL), woda (3 TL), simit (4 TL, bajgle z sezamem) – razem płacimy 273 TL lub 27,30 Euro.
Zwiedzamy meczet Lala Mustafa Paszy czyli dawną gotycką katedrę św. Mikołaja oraz spacerujemy po starym mieście otoczonym murami obronnymi. Jedziemy do Maraş lub Varosha – dawnego kurortu, który opuszczony w 1974 roku był niedostępny dla turystów aż do 2020 roku – obecnie można od 8 do 17 wejść za darmo do ruin miasta i przejść się wyremontowanymi ulicami z widokiem na niszczejące hotele, restauracje, sklepy czy kościoły.
Kierujemy się drogą szybkiego ruchu w kierunku Nikozji do Girne (Kirenia). Parkujemy za darmo samochód na ulicy. Obiad jemy w restauracji „Kebab Palace” – kalmary (60 TL), szaszłyki z kurczaka (60 TL), kieliszek wina (35 TL), zestaw meze (bakłażan, humus, ezme, papryka) – razem płacimy 490 TL. Spacerujemy po porcie z zacumowanymi statkami – w mieście brak turystów. Girne to jedno z najładniej położonych miast na Cyprze Północnym. W sklepie kupujemy lokalne wino za 29,50 TL, wodę 1,5 l za 4,50 TL, Lipton Icetea za 3,99 TL. Jedziemy nad morzem do Alsancak (Karawas) i nocleg w apartamencie „Sea &Sky on Escape Beach” – 59 Euro za 2 pokoje kuchnią – dobre warunki i z tarasem z widokiem na morze.
Dzień 3
Jedziemy do Girne i po drodze w barze jemy śniadanie – 2 kawy tureckie, 4 kanapki z halloumi, 2 x Lipton Icetea – razem 145 TL. Parkujemy przy porcie w Girne – 2 Euro za 2 h i spacerujemy po porcie i wokół zamku obronnego.
Udajemy się do klasztoru Bellapais – wejście 15 TL/ dorosły i 7 TL/dziecko (można płacić również w euro i wówczas 6 Euro za 4 osoby) – opactwo z XIII w., w tym kościół i krużganki dobrze się zachowało, z tarasu ładny widok na Girne i na wybrzeże. W barze obok klasztoru pijemy sok z granatów (1 szt. za 2 Euro). Na stacji tankujemy paliwo – 1 l 95 za 8,80 TL. Jedziemy do przejścia granicznego w Zodia – szybka kontrola, sprawdzają tylko paszporty.
Jedziemy do położonego w górach Troodos w Nikitari kościoła Panagia Asinou (zwiedzanie za darmo) – z zewnątrz wygląda jak kamienny, zwykły, parterowy dom, a w środku znajdują się jedne z najlepiej zachowanych fresków przedstawiających np. Zwiastowanie czy Narodziny Jezusa. Jedziemy do miasteczka Kakopetria, gdzie na zboczach góry Olimp położony jest kościół Agios Nikolaos tis Stegis z XI w. z zachowanymi w środku kolorowymi freskami (zwiedzanie za darmo).
Kierujemy się do miasteczka Lania do tawerny „Platanos” – 2xtzatziki, 2x keftedes (pulpety, 8 Euro), 2xsouvlaki, sałatka horiatiki (5 Euro), chleb, frytki, 2 małe wina, tonik – razem płacimy 50,10 Euro. Spacerujemy po Lania – zadbane, kamienne domy i wąskie uliczki.
Jedziemy do Limassol do hotelu „Sunquest Gardens” – 63 Euro za 2 pokoje z kuchnią, ale ogólnie hotel nic specjalnego. Spacerujemy promenadą nad morzem w Limassol. Jemy lody z jogurtu greckiego (3 Euro za małe).
Dzień 4
Jemy śniadanie w hotelu – tzw. zestaw cypryjski za 5 Euro (halloumi, lountza i jajka sadzone).
Jedziemy autostradą A6 do tzw. Skały Afrodyty czyli miejsca narodzin Afrodyty – na kamienistą plażę przechodzi się tunelem pod drogą. Jedziemy dalej w kierunku Pafos i następnie do Peyia, aby zobaczyć wrak statku Edro III. Wrak statku, który rozbił się w 2001 roku, znajduje się blisko brzegu, wokół pełno skał i zatoczek.
Wracamy do Pafos do tzw. Grobowców Królewskich – wejście 2,50 Euro od osoby, dzieci za darmo – rozległa nekropolia z grobowcami wykutymi w skale. Jedziemy do hotelu „Hilltop Gardens Hotel Apartments” – 2 pokoje z kuchnią za 60,10 Euro – dobre warunki, basen z barem (w basenie zimna woda). W barze próbujemy cypryjskie, słodkie wino „Commandaria” (3 euro kieliszek).
Jedziemy taksówką za 10 Euro do centrum Pafos. Jemy obiad przy promenadzie w restauracji „Ideal Cafe” – kieliszek wina (5 Euro), tzatziki (4 Euro), taramosalata (pasta z ikry, 4 Euro), 4xsouvlaki z frytkami (1x 10,50 Euro), napoje – 59 Euro. Spacerujemy po Pafos – promenada, zamek obronny. Wieczorem idziemy do typowego, brytyjskiego pubu „Green Corner” – kieliszek wina (2,50 Euro).
Dzień 5
Śniadanie jemy w hotelu – 4x kanapki z tuńczykiem, kawa, napoje – 22 Euro. Jedziemy do wypożyczalni „Aercar” koło lotniska, aby oddać samochód (dodatkowa opłata 40 Euro za to, iż oddajemy samochód w innym miejscu).
10.15 – lot „Ryanair” do Salonik – 1h15, 32 Euro za 4 osoby. Na lotnisku w Salonikach należy okazać certyfikat Covid oraz przed przyjazdem zarejestrować się na stronie https://travel.gov.gr/ Na lotnisku zajadamy się ciastem pomarańczowym (4 Euro).
14.35 – lot „Ryanair” z Salonik do Krakowa – 2h. Z lotniska pociąg na Dworzec Główny w Krakowie – 12 PLN od osoby.
19.52 – pociąg z Krakowa do Warszawy – 3 h – bilet rodzinny 144 PLN.