Zachodnie Wybrzeże – Stany Zjednoczone
Zachodnie Wybrzeże jest bardziej urozmaicone krajobrazowo niż Wschodnie – w ciągu 1h krajobraz może zmienić się z pustynnego na górski. Ta część USA zachwyca, ale zarazem oszałamia kontrastami (bogate rezydencje i hordy bezdomnych, pałace i rozwalające się przyczepy – domy na pustyni).
Kalifornia różni się pod wieloma względami od innych stanów USA – nie tylko ze względu na mniejszość (większość) meksykańską, ale także ze względu na ceny (benzyna najdroższa w USA), Dolinę Śmierci (najniższy punkt w Ameryce) czy góry Sierra Nevada (Mount Whitney – najwyższy szczyt USA poza Alaską).
Dziennik podróży
Dzień 1
Jedziemy samochodem do Gdańska i zostawiamy samochód na parkingu koło lotniska (P6)
22.40 – lot liniami SAS z Gdańska do Sztokholmu Arlanda – 1h05
Dzień 2
6.35 – lot „Austrian Arlines” do Wiednia, 2h15
10.05 – lot „Austrian Arlines” z Wiednia do Los Angeles, 11h45
Na lotnisku w Los Angeles czekamy około 2h do odprawy paszportowej (musimy pokazywać potwierdzenia hoteli i bilet powrotny).
Autobusem jedziemy za darmo do wypożyczalni „Dollar”, gdzie wypożyczamy na 16 dni samochód Hyundai Accent za 1200 PLN.
Jedziemy do centrum LA (downtown) z wieżowcami, z zewnątrz oglądamy Walt Disney Concert Hall (oryginalny, nowoczesny budynek) i dalej do El Pueblo w okolice Olvera Street. Znajdujemy parking za 9 USD (flat rate – stała stawka). Spacerujemy ulicą Olvera ze straganami z meksykańskim rękodziełem i meksykańskim restauracjami. W barze jemy 2x burritos z mięsem i 2 x quesadilla z mięsem, 2 kawy, Fanta, cola – 40 USD.
Idziemy na dworzec kolejowy Union Station (z wyposażeniem z lat 30-tych XX w.) i jedziemy metrem (tzw. Red Line) do Hollywood Highland – bilet za 1,75 USD + karta „tap” oddzielna dla każdego za 1 USD (dzieci również). W metrze ogólnie dużo bezdomnych i nie wywiera dobrego wrażenia jeśli chodzi o bezpieczeństwo.
Spacerujemy w Hollywood po Walk of Fame z gwiazdami na chodniku słynnych osób i zaglądamy do tzw. Dolby Theatre, gdzie odbywają się gale z okazji rozdania Oscarów. Na ulicy dużo osób przebranych za znane osoby i ich naśladujące lub parodiujące. Wracamy metrem do Union Station i jedziemy około 1 h samochodem do Victorville.
Nocleg w „Red Roof Inn” w Victorville.
Dzień 3
Na śniadanie jedziemy do centrum Victorville do baru „IHOP” (International House of Pancakes)- 3x zestaw 5 szt. naleśników z syropem (1×6,99 USD), jajecznica z bekonem i plackami ziemniaczanymi i 2 naleśnikami (13,49 USD), 2 kawy (1x 2,99 USD).
Jedziemy do Joshua Tree National Park (wjazd w ramach US National Parks Pass – na okres 1 roku za 80 USD – bez pass wejście kosztuje 25 USD za samochód wraz z pasażerami). Zaglądamy do Visitor’s Centre, gdzie mieści się małe muzeum oraz kawiarnia (2 kawy i napój „Dr. Pepper’s” za 5,90 USD).
W Parku jedziemy do tzw. Barker Dam – szlak z parkingu około 2 km prowadzi do zbiornika z wodą i po drodze rysunki skalne. Dalej jedziemy do tzw. Skull Rock (skała w kształcie czaszki) i do Cholla Cactus Garden z kaktusami cholla. W Parku dominuje pustynny krajobraz ze skałami i tzw. drzewami Jozuego (jukka krótkolistna).
Z Parku jedziemy do Twenty-Nine Palms do restauracji „Denny’s” – 2x hamburger z frytkami, 2x spaghetti bolognese z sałatką, 2 lemoniady (dolewka za darmo), kawa (dolewka za darmo) – 43,63 USD. Jedziemy przez pustynię Mojave – mijamy tylko przyczepy (mobil home) i rozwalające się domy – po drodze znak, iż stacja benzynowa za około 100 mil (w Kalifornii benzyna 1 galon czyli około 4 l za około 3,39 USD, w Arizonie 1 galon za około 2,95 USD).
Nocleg w Ash Fork w motelu „Ash Fork Inn” – obok Muzeum Drogi 66.
Dzień 4
Rano jemy śniadanie w barze w Ash Fork – 4 x omlety z pomidorami albo z serem i z tostami, 2 kawy (dolewka za darmo), woda – 29,80 USD.
Zwiedzamy Muzeum Drogi 66 (za darmo) w Ash Fork – makiety, stare samochody i zarazem sklep z różnymi pamiątkami z Drogi 66.
Jedziemy drogą 66 do Seligman. Spacerujemy po Seligman – pełno barów i sklepów z pamiątkami. Jemy lody w kultowym barze „Snow Cap Drive-In” – 2 USD za sztukę. Na głównej ulicy stoją samochody z lat 50-tych i 60-tych.
Jedziemy do Grand Canyon National Park (wjazd 30 USD za samochód lub w ramach US National Parks Pass) od strony tzw. South Rim (południowa krawędź kanionu).
Idziemy do Visitor’s Centre i do punktu widokowego Mather Point – widok na cały kanion, rzeki Kolorado w ogóle nie widać. Jedziemy autobusem (za darmo) do Kaibab i wracamy na piechotę ścieżką wzdłuż krawędzi kanionu. Jedziemy samochodem do Grand Canyon Village (mało ciekawe) i dalej do Tusayan. Jemy obiad w meksykańskiej restauracji – nachos z sosem, 2x burritos z ryżem i fasolą dla dzieci, 2 x duże burritos (1 x 16 USD), woda, pepsi.
Wracamy do Parku Narodowego i jedziemy drogą Desert View Drive do punktu widokowego Desert View – oglądamy zachód słońca, z tego miejsca można dostrzec rzekę Kolorado. Wieczorem robi się zimno – około 10 st. C. Jedziemy do Flagstaff i nocujemy w „Motel 6” we Flagstaff East.
Dzień 5
Jemy śniadanie w „Denny’s” – 4 x jajecznica z 2 jajek, 3 x tosty (każdy 4 szt.), kawa (dolewka za darmo), woda, 2 naleśniki – 30 USD + napiwek 5 USD. Jedziemy w kierunku miejscowości Page i po drodze zatrzymujemy się przy tzw. Horseshoe bend na rzece Kolorado (wejście za darmo) – z parkingu trzeba podejść około 2,5 km w jedna stronę. Miejsce klimatyczne – rzeka Kolorado zakręca przy skale tworząc podkowę.
Jedziemy do kanionu Antylopy – wejście do tzw. Upper Antelope rezerwujemy z Polski przez stronę biura „Navajo Tours” – wejście 60 USD/ dorosły i 30 USD/dziecko – jedziemy samochodem terenowym do wejścia do Kanionu i następnie z przewodnikiem wchodzimy do środka – przewodnik pokazuje gdzie robić najlepsze zdjęcia – w środku jest masa ludzi – razem wycieczka trwa około 1h15.
Jedziemy do Page do Glen Canyon Dam – tamy na rzece Kolorado – z Visitor’s Centre (wejście za darmo) widok na most żelazny i na tamę o wysokości 210 m, za którą znajduje się sztucznie utworzone jezioro Powell.
Jedziemy do Page do chińskiej restauracji z bufetem – 13 USD od osoby (dzieci też) – duży wybór jedzenia (krewetki, sajgonki, kurczak lub wołowe w sosach, ryż, makaron oraz desery -ciasta, galaretka) – napoje osobno płatne.
Jedziemy około 2 h do tzw. Monument Valley w Utah (wjazd samochodem za 20 USD, od nas nikt nie pobiera opłaty, gdyż jesteśmy już późno) – widok z tarasu na różnego rodzaju formacje skalne w kształcie np. rękawiczek, słonia czy wielbłąda. Obok Visitor’s Centre małe muzeum ze zdjęciami i wystawą dot. historii Indian (mało ciekawe).
Jedziemy do Blanding i nocujemy w „Four Corners Inn” – duży pokój z 2 łóżkami i ze śniadaniem.
Wieczorem szukamy jakiegoś miejsca, żeby posiedzieć, ale wszystko jest zamknięte i w miasteczku nie sprzedaje się alkoholu.
Dzień 6
Rano jemy śniadanie w hotelu – musli, owoce, muffiny, kawa/herbata.
Zmienia się pogoda – robi się zimno około 0 st. C i zaczyna padać deszcz ze śniegiem.
Jedziemy do Cortez i dalej do Parku Narodowego Mesa Verde (wjazd samochodem 20 USD lub za darmo w ramach US National Parks Pass). Przy wjeździe znajduje się Visitor’s Centre z wystawą na temat kultury Indian. Wjeżdża się krętą drogą pod górę około 20 mil. Najpierw zwiedzamy Muzeum Chapin Mesa (mało nowoczesne muzeum nt. kultury Anasazi) i do Spruce Tree House (dom wbudowany w ścianę kanionu, zamknięty do zwiedzania ze względu na prace konserwacyjne). Dalej jedziemy do Square Tower House (widok na domy z kwadratowymi wieżami) i do Sun Temple (stamtąd dobry widok na Cliff Palace). Następnie jedziemy drogą Cliff Palace Loop – widok na Pałac Klifowy (największe osiedle klifowe z okrągłymi kiva służącymi do celów obrzędowych). Po drodze zatrzymujemy się w Far View Sites (domy z cegły) i wyjeżdżamy z Parku do Cortez.
Jemy obiad w restauracji „Denny’s’ w Cortez – sizzler z kurczkiem, hamburger z frytkami, 2x spaghetti z pomidorami z sałatkami, 2 kawy i woda – 26 USD + napiwek 5 USD (dania dla dzieci za darmo – promocja). W Cortez udajemy się do kręgielni „Lakeside Lanes”, ale wszystkie tory są zajęte.
W sklepie z alkoholem kupujemy butelkę wina z Kalifornii (średnio 9 USD). Jedziemy do Dove Creek i nocujemy w motelu „Country Inn”.
Dzień 7
Śniadanie w barze w Dove Creek – huevos rancheros (jajka z fasolą i chili), omlet z chili fasolą, 2 x zestaw (naleśnik, kotlet i jajecznica), 2 kawy, woda. W Utah benzyna kosztuje 1 galon za 3,19 USD.
Jedziemy do Moab i do Arches NP (wjazd 25 USD/samochód lub w ramach US National Parks Pass). Bardzo ciekawe jest Visitor Centre z kinem, gdzie wyświetlany jest film o tym jak powstawały łuki skalne. Najpierw jedziemy do Balanced Rock (skała na słupie) i do Windows (okna skalne) i Turret Arch – oba miejsca bardzo klimatyczne. Następnie jedziemy do tzw. Delicate Arch – symbol Utah i najciekawsze miejsce w Parku – z parkingu idzie się ok. 5 km stromym szlakiem pod górę do miejsca, skąd roztacza się widok na Delicate Arch (szlak wymaga wysiłku).
Jedziemy samochodem do Devils Garden i na piechotę podchodzimy do tzw. Landscape Arch (najdłuższy łuk ok 100 m) – łatwy i krótki szlak do podejścia.
Jedziemy do Moab i jemy obiad w restauracji „Wendy’s” – 8 hamburgerów, 2xduże frytki, 2 kawy, 2 napoje (dolewki za darmo) – promocja 2 hamburgery za 6 USD.
Jedziemy do Price i nocujemy w motelu „National 9” – 59,95 USD + podatki 7,30 USD ze śniadaniem.
Dzień 8
Śniadanie w hotelu – gofry (samemu się robi), tosty, serki, jogurty, musli, sok, kawa.
Jedziemy do Salt Lake City (SLC) – po drodze zajeżdżamy do Help ze starą stacją benzynową i drewnianymi domami.
Za parking w centrum SLC płacimy 10 USD (za cały dzień). Idziemy do centrum handlowego „Creek Centre” sfinansowanego przez Mormonów i na Temple Square (wejście za darmo, do środka Świątyni nie można wchodzić). Zwiedzamy Visitor Centre z modelem Świątyni i historią Mormonów (a dokładniej Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich), później tzw. Assembly Hall i Tabernaculum (wielka hala). Później idziemy do tzw. Research Centre (biblioteka), gdzie można poszukać swoich przodków – Mormonów i do Muzeum Historii Kościoła (wejście za darmo, część do zabawy dla dzieci). Następnie oglądamy z zewnątrz Lion House i idziemy do Beehive House (zwiedza się za darmo z przewodnikiem –„siostrą”) – dom proroka Brighama Younga, gdzie mieszkał razem z …. 55 żonami.
Obiad jemy w niemieckim bistro „Siegfried’s Sausage” – 3 x kotlety z makaronem i sałatką ziemniaczaną (1 x 9,99 USD), kiełbasa z makaronem i sałatką, kawa, woda, piwo ciemne „Bohemin” (1x 4,50 USD) – dobre jedzenie i duże porcje.
Jedziemy samochodem autostradą do Park City – miasteczko olimpijskie ze skocznią narciarską (Olimpiada Zimowa w 2002 r.) oraz główna ulica z drewnianymi domami z pubami i restauracjami.
Jedziemy do Beaver i nocujemy w motelu „EconoLodge” – 58,99 USD + podatki (razem 65,63 USD) ze śniadaniem.
Dzień 9
Śniadanie w motelu – musli, tosty, dżem, mufiny, kawa, sok.
Jedziemy do Bryce Canyon NP (wjazd 25 USD/samochód lub w ramach US National Parks Pass). W Visitor Centre można zobaczyć jak się formowały iglice skalne (hoodoos). Jedziemy tzw. Rim Road Scenic Drive do Rainbow Point (najwyższy punkt widokowy na wysokości około 3000 m n.p.m.) i później do Natural Bridge Viewpoint (łuk skalny) i do Inspiration Point (widok na amfiteatr z iglicami skalnymi – klimatyczne miejsce).
Jedziemy w kierunku Zion NP (wjazd 30 USD/samochód lub w ramach US National Parks Pass). Jedziemy od strony tzw. east entrance przez tunel Zion Mount Carmel do Visitor Centre. Stamtąd elektrycznym autobusem jedziemy za darmo Scenic Drive przez Zion Canyon do Weeping Rock (ok 20 min.) – trzeba przejść krótki szlak do wodospadu czy raczej wody spadającej ze skały.
Wracamy autobusem do Visitor Centre i jedziemy w kierunku Las Vegas. Po drodze jemy obiad w chińskiej restauracji w formie bufetu – 11,50 USD/dorosły i 8 USD/dziecko – duży wybór dań na gorąco i zimno (nawet sushi i desery są dostępne) – napoje płatne dodatkowo.
Nocleg w Las Vegas w hotelu „Royal Resort”.
Wieczorem spacerujemy po głównej ulicy The Strip.
Dzień 10
Śniadanie jemy w restauracji „Denny’s” – 4x jajecznica z 2 jajek, tosty, owsianka, sok pomarańczowy, 2 x naleśniki z syropem, woda – 24 USD + napiwek 4 USD (zniżka z hotelu 20 %).
Zwiedzamy The Strip – głównie odwiedzamy hotele z kasynami – najpierw zaczynamy od hotelu „Wynn” (jednego z najładniejszych – ozdoby z kwiatów) a następnie udajemy się do hotelu „Palazzo” i do „Venetian” (żyrandole ze szkła z Murano, odtworzone kanały Wenecji).
Oglądamy pokaz fontann przed hotelem „Bellagio” i jedziemy (za darmo) kolejką z hotelu „Bellagio” do „Monte Carlo”. Po drodze zachodzimy do hotelu „Mirage” i do „New York New York”. Jedziemy kolejką (za darmo) z hotelu „Excalibur” (w stylu zamku z bajek Disneya) do „Mandalay Bay”. Odwiedzamy jeden z ciekawszych hoteli – „Luxor” w kształcie piramidy ze Sfinksem.
Jemy obiad w restauracji „Denny’s” – lemoniada, kawa, woda, nuggetsy z kurczaka i spaghetti z sosem pomidorowym (zestawy dziecięce za 4,49 USD), 2 x cheeseburger z frytkami.
Wieczorem odwiedzamy firmowe sklepy „Coca Coli”, „M&M’s” oraz „Bubba Gump” (bardziej restauracja i sklep z owocami morza – kelnera wzywa się przyciskiem „Stop, Forrest Stop”).
Dzień 11
Jemy śniadanie w restauracji „Denny’s” – kawa, soki pomarańczowe, 4x jajecznica z 2 jajek, tosty, 2 x naleśniki po 2 szt. z syropem.
Wyjeżdżamy samochodem do tamy Hoovera i po drodze na przedmieściach zatrzymujemy się pod znakiem drogowym „Las Vegas”. Parking przy tamie Hoovera kosztuje 10 USD. Za wejście do Visitor Centre i zwiedzanie tamy z przewodnikiem (krótka trasa) płacimy 15 USD/dorosły i 12 USD/dziecko. Zwiedzanie rozpoczyna się od krótkiego filmu o historii budowy tamy, a następnie zjeżdża się windą na dół do elektrowni i ogląda się hale z turbinami. Wycieczka kończy się na tarasie z widokiem na tamę i na rzekę Kolorado.
Jedziemy w kierunku Barstow – po drodze zajeżdżamy do Calico Ghost Town (zamknięte, tylko z zewnątrz). Obiad jemy w położonej przy drodze nr 15 w Yermo restauracji „Peggy Sue’s 50’s Dinner” – klimatycznym miejscu w stylu lat 50-tych – 2x hamburger z frytkami, stek z frytkami, cheeseburger z sałatka ziemniaczaną, 4x ciasto bezowe (orzechowe, czekoladowe i cytrynowe), piwo „Budweiser”, kieliszek wina czerwonego (1×3,85 USD), cola, sok pomarańczowy, kawa. Po drodze zajeżdżamy do Barstow z Muzeum Drogi 66 i z muralami nawiązującymi do „ Mother Route”. W sklepie z alkoholem – butelka wina za 7 USD. Jedziemy do Visalia i nocleg w „Motel 6” .
Dzień 12
Rano jedziemy do Exeter – miasteczko otoczone plantacjami cytrusów i winnicami z muralami na ulicach. W barze „Frosty King” – 3 x hot-dogi, kanapka z kurczakiem, woda – 14,40 USD.
W „Starbuck’s” – 2 kawy latte za 6,50 USD. Jedziemy do Sequoia National Park (wjazd 30 USD/samochód lub w ramach US National Parks Pass) od strony Hammond do Foothills Visitor Centre (mała wystawa) i dalej do Giant Forest Museum (nowoczesne muzeum) – wokół szlaki umożliwiające obserwację sekwoi z bliska. Jedziemy do sekwoi General Sherman o wysokości 83 m (największe drzewo na świecie) – z parkingu idzie się krótkim szlakiem wśród drzew i tuneli z sekwoi. Droga do tzw. Tunnel Log czyli przewróconej sekwoi z wydrążonym poprzecznie przejazdem dla samochodów jest zamknięta. Następnie jedziemy do Kings Canyon National Park (oba parki połączone ze sobą – ta sama opłata) do Kings Canyon Visitor Centre, gdzie znajduje się restauracja (kawa za 2,50 USD i lemoniada za 2,50 USD) i dalej do Grant Grove. Z parkingu idziemy szlakiem, aby zobaczyć sekwoję General Grant (około 80 m). Z Parku w kierunku Fresno zjeżdżamy krętymi drogami (z poziomu 2400 m do 100 m n.p.m.). Benzyna w Kalifornii – 1 galon za 3,75 USD.
Obiad jemy w restauracji „Denny’s” we Fresno – 2x spaghetti z klopsikami, 2x spaghetti dla dzieci, 2 x frytki, 2xlemoniada, kawa.
Jedziemy do Stockton i nocujemy w „Motel 6 Stockton – Charter Way West”.
Dzień 13
Rano śniadanie w restauracji „Denny’s” w Stockton – 2x naleśniki (2 szt.), 2x jajecznica z tostami i kiełbaską, 2x Junior French Toast (tosty, jajecznica i kiełbaska), 2 kawy, sok pomarańczowy.
Jedziemy do Oakland na parking koło stacji Coliseum BART (parking 3 USD na cały dzień). Jedziemy kolejką BART do San Francisco na stację Powell – 9,60 USD za osobę powrotny (dzieci tyle samo).
Kawa w „Starbuck’s” za 4,75 USD/szt. Jedziemy tramwajem (cable car) z Powell do Hyde – bilet 7 USD/osobę (dzieci tyle samo) – stary klimatyczny tramwaj jedzie pod górę i w dół w stronę nabrzeża. Po drodze wysiadamy koło Lombard Street – najbardziej kręta ulica na świecie i zarazem najbardziej fotografowana. Wsiadamy na ten sam bilet i wychodzimy na ostatniej stacji Hyde. Spacerujemy po nabrzeżu (Fisherman’s Wharf) z widokiem na Alcatraz i na most Golden Gate – oglądamy Maritime National Historical Park (za darmo, stare okręty tylko z zewnątrz), Musée Mécanique – muzeum ze starymi automatami do gry (za darmo, płaci się za uruchomienie danego automatu od 0,25 do 1 USD), Molo – Pier 39 ze sklepami i restauracjami oraz wylegującymi się uchatkami kalifornijskimi (lew morski).
Jemy lody w lodziarni „Tom&Jerry” – mały kubeczek jednego smaku za 5,70 USD. W pubie próbujemy ostryg (1 USD za szt.) oraz bierzemy lemoniadę (4 USD) i piwo IPA za 7 USD.
Jedziemy tramwajem ze stacji Powell- Mason do Chinatown (bilety 7 USD/osobę). Jemy obiad w chińskiej restauracji – 3x smażony ryż z kurczakiem, smażony makaron z kurczakiem, wonton z mięsem, woda. Idziemy na piechotę do księgarni „City Lights Bookstore” – stara księgarnia – kultowa wśród poetów nurtu beat generation i następnie do stacji Montgomery. Po drodze zachodzimy do sklepu z czekoladą „Ghirardelli” – 4 czekoladki za 2,40 USD.
Jedziemy kolejką BART ze stacji Montgomery do Coliseum. Z parkingu jedziemy do hotelu „Motel 6 Oakland Airport”.
Dzień 14
Rano jedziemy do restauracji „Denny’s” na śniadanie – 2x Junior French Toast, 2 soki, 2 kawy, 2x jajecznica z tostami, 2 x naleśniki (2 szt.).
Jedziemy do Sonoma – po drodze płatny przejazd przez most Alfred Zampa Memorial Bridge za 5 USD. Najpierw jedziemy do winnicy Bartholomew Estate Winery – degustacja 5 win za 15 USD – muzeum i sklep z winami – wokół szlaki i miejsca na piknik. Następnie jedziemy do winnicy Gundlach Bundschu Winery – degustacja przy barze 5 win za 20 USD – obok piwnica z beczkami i miejsca do odpoczynku.
Wracamy do San Francisco i jedziemy na punkt widokowy Battery Spencer (za darmo) – najlepsze miejsce do podziwiana najsłynniejszego mostu na świecie Golden Gate z 1937 roku o długości prawie 3 km – z parkingu trzeba podejść ścieżką na punkt widokowy. Następnie przejeżdżamy samochodem przez Golden Gate (opłata 7,70 USD tylko za przejazd w stronę południową – tablice rejestracyjne są skanowane i opłatę można uiścić w ciągu 48 h poprzez stronę bayareafastrak.org). Następnie jedziemy w kierunku Monterey i po drodze jemy obiad w restauracji „Denny’s” w San Jose – 2x spaghetti w sosie pomidorowym dla dzieci, 2 lemoniady, 2 kawy, 2 x spaghetti z klopsami, 2 x frytki.
Jedziemy do położonej nad Pacyfikiem miejscowości Carmel-by-the Sea – klimatycznego miejsca z galeriami i restauracjami – najlepiej wygląda wieczorem podświetlone lampkami. Jedziemy do Monterey i nocujemy w „Motel 6 Monterey North Fremont Street”.
Dzień 15
Śniadanie jemy w restauracji „Denny’s” w Monterey – 2 kawy, 2x jajecznica z tostami, 2 x Junior French Toast, 2 soki.
Jedziemy słynną drogą nr 1 nad Pacyfikiem w kierunku Big Sur – po drodze punkty widokowe na Ocean i małe piaszczyste plaże w zatoczkach. Droga za Big Sur zamknięta z powodu zniszczenia w czasie lawin błotnych. Jedziemy przez most Bixby Creek Bridge do Pfeiffer Big Sur State Park (nie wjeżdżamy do Parku) – tylko wokół Lodge chodzimy po ścieżkach porośniętych redwood (rodzaj sekwoi). Droga nr 1 wzdłuż Big Sur stanowi jedną z najciekawszych krajobrazowo w USA. Wracamy do Carmel-By-The Sea, aby zobaczyć misję katolicką założoną w XVIII w. przez franciszkanów – misja San Carlos Borromeo de Carmelo (wejście 9,50 USD/dorosły i 5 USD/dziecko) – kościół i klasztor z wewnętrznymi dziedzińcami z roślinnością, grób ojca Juniper Serra.
Jedziemy przez Salinas drogą nr 101 do San Simeon, aby zobaczyć Hearst Castle (wejście 25 USD/dorosły i 12 USD/dziecko) – udaje nam się zdążyć na ostatni tour o godz. 15.40. Najpierw jedzie się autobusem pod górę do Zamku i następnie zwiedza się z zewnątrz (basen Neptun z fragmentami świątyń greckich) i wewnątrz Zamek (Casa Grande) z przewodnikiem. Fasada Casa Grande wzorowana była na renesansowej, hiszpańskiej katedrze, a w poszczególnych pokojach wyposażenie sprowadzane było z Europy (najciekawsza sala z kominkiem w stylu gotyckim czy sala ze stołami do bilarda). W Zamku znajdowało się również kino i kryty Basen Rzymski.
Wracamy autobusem do Visitor Centre i jedziemy samochodem do Point Piedras Blancas – na plaży znajduje się kolonia uchatek kalifornijskich (za darmo) – można obserwować z drewnianych pomostów jak zachowują się lwy morskie.
Jedziemy w kierunku Santa Barbara i po drodze jemy obiad w restauracji „Denny’s” w San Luis Obispo – 2x spaghetti w sosie pomidorowym z sałatkami, 2x double cheeseburger z frytkami, frytki, lemoniada, woda. Przejeżdżamy przez Santa Barbara – miasto z klimatycznymi restauracjami z drewnianym molo nad Oceanem. Jedziemy autostradą do Ventura i nocujemy w „Motel 6 Ventura Beach”.
Dzień 16
Śniadanie jemy w restauracji „Denny’s” w Ventura – 2x Junior French Toast, 2x jajecznica z tostami i kiełbaską, 2x naleśniki (2 szt.), 2 soki, 2 kawy.
Jedziemy autostradą przez Malibu (po drodze okazałe rezydencje nad Oceanem) do Los Angeles. Zatrzymujemy się w Santa Monica – parking na cały dzień za 14 USD. W Santa Monica znajduje się molo z restauracjami i automatami do gry oraz ze słynnym znakiem oznaczającym koniec Drogi 66. Jedziemy do dzielnicy LA – Venice – parkujemy na ulicy za 2 USD za 1 h. Spacerujemy po Venice Beach – szeroki deptak Ocean Front Walk z występami artystów, malarzami oraz ze sprzedawcami pamiątek. W kawiarni – espresso za 2,05 USD i ciastka czekoladowe za 1,50 USD/szt. Jedziemy do wypożyczalni „Dollar”, aby zwrócić samochód i darmowym autobusem jedziemy na lotnisko na terminal B.
15.15 – lot „Austrian Airlines” do Wiednia – 11h30 – do jedzenia obiad i rano śniadanie.
Dzień 17
12.05 – przylot do Wiednia
12.55 – lot „Austrian Airlines” do Sztokholmu Arlanda – 2h
Z lotniska Arlanda przejazd autobusem nr 968 (Flygbussarna) do centrum Sztokholmu na Cityterminalen – 1h – 119 SEK/dorosły, a dzieci za darmo. Dworzec autobusowy znajduje się obok dworca kolejowego w Sztokholmie. W kiosku „Pressbyran” – 4x bułki cynamonowe (1×12 SEK), woda, 4x hot-dogi (1x 15 SEK), 2 kawy (1x 30 SEK).
17.32 – przejazd pociągiem do Nyköping C – 1h15 – 95 SEK/dorosły i 5 SEK/dziecko (dzieci tylko za rezerwację miejsca, bilety kupowane w Internecie około 3 miesiące wcześniej).
Z dworca kolejowego w Nyköping jedziemy autobusem nr 515 na lotnisko Skavsta – 30 SEK/dorosły i 20 SEK/dziecko, około 10 min.
20.30 – lot „Ryanair” do Gdańska – 50 min.
Odbieramy samochód z parkingu i jedziemy do Warszawy.