Wenecja w 1 dzień
Wenecja położona jest na stałym lądzie (Mestre, Marghera) oraz na 118 wyspach wokół Laguny Weneckiej. Jest jedynym tego rodzaju miastem na świecie – każdy marzy, aby choć raz w życiu odwiedzić Wenecję. Niektórzy spędzają tam kilka dni albo i nawet tydzień i wciąż odkrywają coś nowego. Czy w związku z tym w ciągu 1 dnia uda się nam zobaczyć najciekawsze miejsca w Wenecji ?
Przygotowania
Najlepszym (to znaczy najtańszym) miejscem, aby przenocować i zostawić samochód jest Mestre. W Mestre godnym polecenia hotelem jest „AO Hotel Venice Mestre” należący do niemieckiej sieci A&O – za około 60 euro można przenocować w wygodnym pokoju z łazienką, a ponadto hotel położony jest obok dworca kolejowego oraz autobusowego. Na parkingu w hotelu oraz na parkingach naprzeciwko hotelu możemy zostawić samochód w rozsądnej cenie (10 euro za 24 h).
W hotelu możemy zakupić bilety na komunikację w Wenecji – najbardziej opłacalny jest bilet 1-dniowy za 20 euro (nie ma zniżek dla dzieci, dzieci do 6 lat za darmo) i obejmuje on autobusy/tramwaje oraz tramwaje wodne vaporetto (nie obejmuje przejazdów na lotnisko Marco Polo). Dla porównania bilet na 1 przejazd tramwajem wodnym kosztuje 7,50 euro. Z Mestre z dworca kolejowego do Wenecji na Piazzale Roma najlepiej udać się autobusem nr 2 (około 20 minut) – przejeżdża się 4 kilometrowym Mostem Wolności.
1 Dzień w Wenecji
Z Piazzale Roma najlepiej udać się do przystani F i popłynąć tramwajem wodnym nr 1 na Plac Świętego Marka – tramwaj nr 1 płynie Canal Grande czyli najdłuższym i najciekawszym kanałem o długości 3,8 km w kształcie litery S. Po drodze można obserwować mieszkańców Wenecji wysiadających i wsiadających na kolejnych przystankach oraz można przyjrzeć się z bliska położonym nad wodą pałacom i innym budynkom – najbardziej znane to Ca’ d’Oro (obecnie muzeum) oraz Ca’ da Mosto.
Niestety w wielu miejscach widać, iż woda wpływa niekorzystnie na budynki, które często na poziomie parteru powoli niszczeją i nie są remontowane.
Tramwaj przepływa pod 4 mostami przerzuconymi przez Canal Grande – pierwszy i najnowszy to Most Konstytucji zaprojektowany przez Santiago Calatrava, następne to tzw. Most Bosych przy Kościele Karmelitów Bosych oraz Most Rialto czyli najstarszy i najbardziej znany, a na końcu znajduje się Most Akademii prowadzący do najsłynniejszego muzeum Wenecji czyli Gallerie dell’Accademia.
Plac Świętego Marka
Plac Świętego Marka to jak twierdził Napoleon najpiękniejszy salon Europy – warto przejść się pod arkadami i odwiedzić najstarszą kawiarnie na świecie Caffe Florian z 1720 roku – w środku bogato zdobiona z osobnymi, małymi salonikami – za kawę przy dźwiękach muzyki można zapłacić ponad … 10 euro. Przy Placu Świętego Marka warto odwiedzić Bazylikę Świętego Marka (wejście 3 euro od osoby, osobno płaci się 5 euro od osoby za obejrzenie tzw. Złotego Ołtarza, oddzielne opłaty również za skarbiec i taras na dachu) – zbudowana w stylu bizantyjskim z mozaikami wewnątrz i na posadzce – jest tam pochowany Apostoł Marek, którego ciało zostało wykradzione z Aleksandrii przez Wenecjan. Przy Placu Świętego Marka warto odwiedzić Pałac Dożów (bilet łączony z innymi muzeami, ceny od 26 euro) oraz dzwonnicę z tarasem z widokiem na Plac jak i całą Wenecję.
Z Placu Świętego Marka w ciągu 20 minut (około 1,5 km) wąskimi uliczkami i mostkami nad kanałami możemy przejść do Fondamente Nove (przystań F.te Nove A), skąd tramwajem wodnym nr 12 możemy udać się na wyspy Burano i Murano.
Burano
Jako pierwszą należy wybrać wyspę Burano (około 40 minut z F.te Nove A) – wyspa słynie z domów pomalowanych w pastelowe kolory – miało to ponoć pomóc rybakom trafić do własnego domu po połowach. Wyspa zachowała autentyczny charakter – przed domami można zobaczyć przycumowane łodzie rybackie oraz starsze kobiety, które zajmują się koronkarstwem (wyspa słynie z koronek). Na wyspie warto przejść się głównym kanałem poprzecinanym małymi mostkami np. Tre Ponti oraz przyjrzeć się dzwonnicy kościoła San Martino, która niebezpiecznie przechyla się od pionu.
Murano
Z Burano najlepiej popłynąć tramwajem wodnym nr 12 na Murano (przystanek Murano Faro, około 30 minut). Murano słynie przede wszystkim z produkcji szkła – w sklepach można zakupić różnego rodzaju figurki ze szkła oraz odwiedzić małe huty, które cały czas funkcjonują nieprzerwanie od 1291 roku. Na Murano znajduje się Muzeum Szkła (wejście 11 euro od osoby) ukazujące historię produkcji szkła w Wenecji. Jednym z ciekawszych miejsc jest Bazylika Santi Maria e Donato w stylu romańskim z podłogą z mozaik.
Z przystanku Murano Museo można wrócić tramwajem wodnym nr 4.1 do F.te Nove C – przepływa się obok wyspy San Michele, na której w całości założono cmentarz – jest na nim pochowany m.in. Igor Strawiński.
Znowu Wenecja
Z nadbrzeża Fondamente Nove warto udać się przez Most Rialto i Plac Świętego Pawła do miejsca, w którym możemy zobaczyć jedno z dzieł króla street-artu Banksy’ego – przy Campiello Mosca 2 w pobliżu Campo San Pantalon znajduje się mural z uchodźcą w kamizelce ratunkowej z racą. Pomimo, iż mural powstał w 2019 roku, to jest już trochę podniszczony, w szczególności wskutek corocznych powodzi (acqua alta) nawiedzających Wenecję.
Nie jest to jednak jedyne dzieło Banksy’ego związane z Wenecją – Banksy jako pewnego rodzaju zemsta za to, iż nie został zaproszony na Biennale Sztuki w Wenecji na jednym ze stoisk ulicznych przedstawił instalację Venice in Oil składającą się z 9 obrazów i ukazującą wielki wycieczkowiec wpływający do Wenecji (obecnie obowiązuje już zakaz wpływania wycieczkowców do centrum Wenecji).
Z Campo San Pantalon jest już niedaleko na Piazzale Roma (około 650 metrów), skąd możemy wrócić do Mestre autobusem nr 12.
Kuchnia
Będąc w Wenecji warto udać się do barów zwanych bacari na cicchetti czyli małe kanapeczki z rybą, owocami morza czy warzywami (ceny od 1,50 euro) oraz na kieliszek białego wina (ombra, od 1 euro). My jedliśmy obiad w barze „San Vidal” na Campo Santo Stefano – risotto funghi za 9 euro, tagliatelle bolognese za 9 euro, 0,5 l wina białego za 9 euro, tiramisu za 6 euro (jedno z niewielu miejsc bez obowiązkowego coperto, które wynosi 2 euro od osoby).
Innym miejscem godnym polecenia jest Dal Moro’s, gdzie można na wynos kupić spaghetti z różnego rodzaju sosami do wyboru (około 7 euro za porcję). Ogólnie w barach w Wenecji (czym dalej od Placu Świętego Marka tym taniej) kawa kosztuje około 1 euro, kieliszek wina około 2,50 euro, chinotto (napój z gorzkiej pomarańczy) za 3 euro a kulka lodów od 1,50 euro.