Południe Islandii – trasa
Dzień 1
21.35 – lot „Wizzair” do Keflavik – 4h05
Odbieramy samochód Hyundai i20 z wypożyczalni „Budget” – 580 PLN za 3 dni. Jedziemy do Hafnarfjörður.
Nocleg w „Harbourfront Guesthouse” w Hafnarfjörður – 230 euro za 3 noce – pokój z umywalką i łazienką na zewnątrz.
Dzień 2
Śniadanie sami sobie robimy (produkty przywiezione z Polski). Jedziemy do Thingvellir – Park Narodowy Thingvellir został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO – wejście za darmo i opłata za parking 500 ISK.
W Parku poprowadzona jest ścieżka w miejscu, gdzie stykają się 2 płyty tektoniczne (eurazjatycka i północnoamerykańska). Spacerujemy nad mały wodospad Öxarárfoss oraz do kościoła z cmentarzem (warto zwrócić uwagę na grobach na nazwiska patronimiczne czyli od imienia ojca z dodatkiem dottir albo son).
Jedziemy dalej trasą turystyczną tzw. Złoty Krąg (the Golden Circle) do Geysir – wejście za darmo – główny Geysir nie działa, aktywny jest mniejszy tzw. Strokkur, wokół źródła termalne. Udajemy się do wodospadu Gullfoss (tzw. „złoty wodospad”) na rzece Hvita – robi wrażenie swoim ogromem, składa się z dwóch kaskad, z których jedna o wysokości 11 metrów, a druga 21 metrów; można obserwować wodospad zarówno z góry jak i z dołu.
Po drodze do Hveragerdi zajeżdżamy do krateru Kerid z jeziorem w środku – wejście kosztuje 400 ISK od osoby, dzieci do 12 lat za darmo. W Hveragerdi Geothermal Park Hverasvæðið zamknięty (ogólnie wejście kosztuje około 300 ISK, można ugotować jajka we wrzącej wodzie termalnej). W barze „Kjöt og Kúnst” (aktualnie zamknięte) obserwujemy jak przygotowywane są potrawy w piecach geotermalnych – kupujemy ciasto bananowe w ten sposób przygotowywane za 895 ISK.
Jedziemy do restauracji w IKEA koło Reykjaviku – 15 szt. klopsików z frytkami za 1095 ISK, kanapka z łososiem 795 ISK. Wracamy na nocleg do pensjonatu w Hafnarfjörður.
Dzień 3
Śniadanie sami sobie robimy. Jedziemy drogą nr 1 do wodospadu Urriðafoss (trzeba kawałek dojechać szutrową drogą) – mały, ale szeroki i są miejsca do łowienia ryb. Następnie jedziemy do Keldur – boczna droga nr 264 na początku asfaltowa, a ostatnie 3 km szutrowa – znajdują tam domy kryte torfem oraz mały, drewniany kościół.
Podjeżdżamy do wodospadu Seljalandsfoss – płaci się tylko za parking 750 ISK, ma wysokość 60 metrów i można wejść do jaskini położonej za kaskadą wodospadu oraz na plażę Reynisfjara z czarnym, wulkanicznym piaskiem i bazaltowymi formacjami – jednej z najładniejszych na Islandii. Na plaży na skałach można w sezonie wypatrzeć maskonury. W kawiarni – espresso za 450 ISK oraz ciastka cynamonowe za 320 ISK. Na plaży należy uważać na silne fale, które potrafią wciągnąć człowieka do morza.
Jemy obiad w barze na stacji benzynowej N1 w Kirkjubæjarklaustur – zestaw chicken burger z frytkami i z napojem (Appelsin) za 1750 ISK.
Jedziemy drogą nr 1 do Jökulsárlón czyli laguny polodowcowej – po drodze widok na pola lawy oraz na lodowce. Jökulsárlón to jedno z najciekawszych miejsc na Islandii – wielkie bryły lodu płynące do Oceanu, można wypatrzeć foki. Na jeziorze znajdują się wielkie góry lodowe – można podpłynąć łódkami do lodowca Vatnajökull. Podjeżdżamy do jeziora Fjallsárlón z bryłami lodu i z widokiem na lodowiec – ciekawsze jest jednak jezioro Jökulsárlón. Wieczorem wracamy na nocleg do Hafnarfjörður.
Dzień 4
Śniadanie sami sobie robimy. Jedziemy do Reykjaviku do Perlan – z tarasu rozciąga się widok na całe miasto, znajduje się tam muzeum ukazujące cuda natury Islandii np. zorzę, wulkany, jaskinię lodową; wejście 4490 ISK dorosły i 2290 ISK dziecko) i do kościoła Hallgrímskirkja – kościół w kształcie góry lodowej z wieżą (wjazd windą 1000 ISK od osoby), pusty prawie w środku.
Udajemy się drogą nr 1 do Borgarnes przez tunel Hvalfjörður o długości 5770 m i na głębokości 165 m (przejazd bezpłatny). Zakupy w Borgarnes w sklepie „Bonus” – Appelsin za 159 ISK, skyr mały 198 ISK i w kawiarni obok – kawa za 395 ISK, ciastko za 300 ISK.
Jedziemy drogą nr 54 na półwysep Snæfellsnes do Bjarnarhöfn Shark Museum (wejście 1400 ISK od osoby, dzieci za darmo) – można obejrzeć krótki film o produkcji hakarl czyli fermentowanego (zgniłego) mięsa rekina oraz dokonać degustacji hakarl (dodatkowo pumpernikiel i Brennivin czyli wódka). Obok muzeum znajdują się szopy z suszącym się mięsem rekina oraz na pastwisku małe, kucyki islandzkie. Podjeżdżamy nadmorska drogą do Grundarfjörður i do wzgórza Kirkjufell (stożkowaty kształt) oraz wodospadu Kirkjufellsfoss.
Wracamy drogą nr 1 do restauracji w IKEA koło Reykjaviku – 15 szt. klopsików z frytkami za 1095 ISK, kanapka z łososiem 795 ISK, napoje 150 ISK. Udajemy się do centrum Reykjaviku i oglądamy Ratusz, Parlament, Katedrę i Old Harbour – uliczki wyłączone z ruchu oraz atmosfera jak w małym, prowincjonalnym mieście.
Przemieszczamy się samochodem na baseny „Laugardalslaug” w Reykjaviku – kompleks basenów zewnętrznych z wodą termalną i z wannami do 44 st. C, zjeżdżalniami i saunami – dorosły 1060 ISK, a dziecko 165 ISK. Jedziemy na lotnisko w Keflaviku, aby oddać samochód w wypożyczalni „Budget”. Wylatujemy o 0.30 samolotem „Wizzair” do Warszawy – 3h20.