Plitwickie Jeziora – największa atrakcja Chorwacji
Park Narodowy Jezior Plitwickich jest położony w połowie drogi pomiędzy Zagrzebiem a Zadarem – z każdego z tych miast oddalony jest o około 140 km.
1. Park kolorów
Nazwa „Plitvice” pochodzi od chorwackiego słowa plitvak lub plitko czyli płytko, co wskazuje na płytkie baseny z wodą. Park Narodowy Jezior Plitwickich to tak naprawdę 16 jezior krasowych połączonych ze sobą wodospadami czy progami wodnymi. Jeziora podzielone są na Górne i Dolne i położone są na wysokości około 600 m n.p.m. Największym jeziorem jest jezioro Kozjak, po którym pływają statki.
Nazwa każdego z jezior pochodzi od osób lub zwierząt, które według legend utopiły się w jego wodach np. Kozjak od 30 kóz, które utopiły się w jeziorze czy jezioro Milinovo od Mile Marić, który utopił się w jeziorze.
To co czyni to miejsce wyjątkowym to jest to, iż kolor wody w jeziorach zmienia się w zależności od nasłonecznienia czy ilości związków chemicznych i może ona przybierać barwy od żółtej do turkusowej.
2. Cud Chorwacji
Na tym obszarze został utworzony park Narodowy w 1949 roku. Natomiast w 1979 roku miejsce to zostało wpisane listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Od tamtej pory Park z roku na rok staje się coraz bardziej popularny wśród turystów – w 2017 roku Park odwiedziło około 1,7 mln turystów. To jest jedno z najbardziej odwiedzanych, obok Dubrownika i Splitu, miejsc w Chorwacji.
3. A tam są jakieś trasy ?
Istnieją 2 wejścia do Parku – oznaczone jako wejście nr 1 i wejście nr 2 – obok każdego z nich znajdują się parkingi, restauracje, toalety oraz kasy. Warto zakupić mapę Parku za 20 HRK.
Do wyboru turystów jest 8 tras – 4 trasy oznaczone na zielono prowadzą z wejścia nr 1 i 4 trasy oznaczone na pomarańczowo z wejścia nr 2.
Z wejścia nr 1 są do wyboru następujące trasy:
A – najkrótsza około 3,5 km (2 do 3 h),
B – trasa około 4 km (3 do 4 h),
C – trasa około 8 km (4 do 5 h)
K- trasa 18,3 km (6 do 8 h)
Z wejścia nr 2 są do wyboru następujące trasy:
E- trasa około 5 km (2 do 3 h),
F- trasa około 4,6 km (3 do 4 h)
H- trasa około 9 km (4 do 6h)
K-trasa 18,3 km (6 do 8 h)
4. Może trasa C ?
My zdecydowaliśmy się na trasę C, która poprowadzona jest od wejścia nr 1. Szlak zaczyna się od platformy widokowej i następnie schodzi się w dół do największego wodospadu tzw. Veliki Slap (wysokość 78 m, największy w Chorwacji). Następnie przez tzw. dolne jeziora przechodzi się do punktu P3, gdzie znajdują się restauracje, toalety i sklep z pamiątkami.
Z przystani P3 przepływa się statkiem elektrycznym przez największe jezioro w Parku – Jezioro Kozjak do przystani P2. Następnie podąża się kładkami przez tzw. górne jeziora do punktu St3. Po drodze można zobaczyć jeden z najładniejszych wodospadów – wodospad Galovac.
W punkcie St3 są bary i restauracje oraz toalety i stąd odjeżdżają autobusy (połączone ze sobą i przypominają pociąg) do punktu St1 (po drodze autobus zatrzymuje się w punkcie St 2, skąd blisko jest wejście nr 2). Z miejsca oznaczonego jako St1 drogą z punktami widokowymi na położone poniżej jeziora (stąd wychodzą najlepsze zdjęcia) dochodzi się do punktu początkowego czyli wejścia nr 1.
Trasa C umożliwia zapoznanie się zarówno z tzw. dolnymi i górnymi jeziorami i całość można pokonać w ciągu około 4 h, w tym z przerwą na zjedzenie przekąsek.
Najciekawsze są tzw. górne jeziora – tam jest najwięcej małych wodospadów i progów wodnych, a kolor wody różni się w każdym z jezior. Najgłębszym jeziorem jest jezioro Kozjak (głębokość 49,5 m), a ogólnie jeziora są położone średnio na wysokości około 600 m n.p.m. i różnica poziomów wynosi około 130 m.
W jeziorach nie można się kąpać oraz schodzić z wytyczonych ścieżek. Na terenie Parku znajdują się również jaskinie – największa z nich to Šupljara o długości 70 m. Wszystkie ścieżki są oznaczone i raczej trudno zabłądzić w Parku.
5. A jak tam dojechać ?
Najlepszym rozwiązaniem jest dojazd własnym samochodem – z autostrady od strony Splitu należy zjechać w kierunku Plitvic w Gornja Ploća, a od strony Zagrzebia w Karlovac należy zjechać na drogę nr 1. Koszt autostrady ze Splitu do Gornja Ploća to 84 HRK, a z Zagrzebia do Karlovac to 23 HRK. Wodospady położone są bardzo blisko granicy z Bośnią i Hercegowina (najbliżej Bihać). Parking przy wejściu nr 1 oraz 2 kosztuje 10 HRK za 1 h – można płacić kartą w kasie albo w parkomacie.
Można również dojechać autobusem z Zagrzebia albo z Zadaru. Z Zagrzebia jedzie się około 2h30 (bilety od 74 HRK), a z Zadaru około 2h. Przystanki autobusowe są zlokalizowane zarówno przy wejściu n 1 oraz nr 2.
6. Co tam jeść ?
W punkcie St 2 i P3 oraz przy wejściach do Parku znajdują się bary z jedzeniem. W barach można zjeść kanapki z szynką lub serem (od 17 do 23 HRK), napić się kawy z mlekiem (12 HRK), czekolady (14 HRK) lub wody 0,5 l (14 HRK). Obiad warto zjeść poza Parkiem np. w restauracji „Plitvička Vrela” w Rakovica – zupa pomidorowa (20 HRK), spaghetti bolognese (50 HRK), ćevapčići z kartoflami (70 HRK), sałatka szopska (40 HRK), kieliszek wina chorwackiego (20 HRK), półmisek z pršut, serem i kiełbasą (60 HRK).
7. Gdzie spać ?
Od strony Zagrzebia najlepiej poszukać noclegu na kwaterach w miejscowości Grabovac – ceny apartamentu dla 4 osób z kuchnią to około 40-50 euro. Jeśli będziemy jechać z wybrzeża, to najlepiej poszukać tanich noclegów w Jezerce lub Korenica. Godny polecenia jest apartament „House Sara” w Korenica za 54 euro. Można rezerwować nocleg poprzez booking.com, chociaż ceny na miejscu będą niższe o 10-15 euro.
8. Drogie to chyba ?
Bilety można zakupić w kasie na miejscu albo przez internet – https://np-plitvicka-jezera.hr W przypadku zakupu przez Internet należy to zrobić co najmniej 1 dzień naprzód i bilet kupuje się na daną godzinę (chociaż nikt tego zbytnio nie sprawdza). Ceny biletów zależą od sezonu – w czasie wakacji cena biletu dla dorosłego wynosiła 200 HRK, a dla dziecka w wieku od 7 do 18 lat to 70 HRK, a już w październiku cena biletu dla dorosłego to 90 HRK, a dla dzieci to 25 HRK. Dzieci do 7 lat wchodzą za darmo. W cenie biletu są wszystkie atrakcje, w tym przepłynięcie statkiem oraz przejazd autobusem. Bilety najlepiej kupować przez Internet, gdyż często w sezonie nie ma już wolnych miejsc na daną godzinę
Podsumowując, warto odwiedzić Park Narodowy Jezior Plitwickich w drodze na wybrzeże Adriatyku lub wracając z urlopu do kraju. Warto również pamiętać, iż jest to jedno z niewielu miejsc tego rodzaju w Europie – podobny, ale o wiele mniejszy, jest tylko Park Narodowy Krka w Chorwacji koło Szybenika, Park Narodowy Rzeki Una w Bośni czy wodospady Kruszuna w Bułgarii.